menu

sobota, 20 kwietnia 2013

Podstawowe definicje cz.3


        POJAZD
środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane.

POJAZD SILNIKOWY
pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

POJAZD SAMOCHODOWY
pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

POJAZD WOLNOBIEŻNY
pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

POJAZD CZŁONOWY
zespół pojazdów składający się z pojazdu silnikowego złączonego z naczepą.



POJAZD NIENORMATYWNY
pojazd lub zespół pojazdów, którego naciski osi wraz z ładunkiem lub bez niego są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi w przepisach niniejszej ustawy, albo którego wymiary i masa wraz z ładunkiem lub bez niego są większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach o ruchu drogowym

ŁADUNEK NIEPODZIELNY 
ładunek, który bez niewspółmiernie wysokich kosztów lub ryzyka powstania szkody nie może być podzielony na dwa lub więcej mniejszych ładunków

POJAZD SPECJALNY
pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojedzie tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

POJAZD UŻYWANY DO CELÓW SPECJALNYCH
pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Straż Graniczą, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną.

POJAZD UPRZYWILEJOWANY
pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

POJAZD ZABYTKOWY
pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury.

SAMOCHÓD OSOBOWY
pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.

AUTOBUS
pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.
 
AUTOBUS SZKOLNY
autobus przeznaczony do przewozu dzieci do szkoły, barwy pomarańczowej, oznaczony z przodu i z tyłu prostokątnymi tablicami barwy białej, z napisem barwy czarnej "autobus szkolny".





SAMOCHÓD CIĘŻAROWY
pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.

TAKSÓWKA
pojazd samochodowy odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu za ustaloną na podstawie taksometru opłatą:
  a) osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego (taksówka osobowa),
  b) ładunków o masie nie przekraczającej 2,5 t (taksówka bagażowa).

CIĄGNIK ROLNICZY
pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych.

CIĄGNIK SAMOCHODOWY
pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie wyłącznie do ciągnięcia przyczepy; określenie to obejmuje ciągnik siodłowy i ciągnik balastowy.


CZTEROKOŁOWIEC
to pojazd  samochodowy  przeznaczony  do  przewozu  osób  lub  ładunków,  z  wyłączeniem  samochodu  osobowego,  ciężarowego  i  motocykla,  którego  masa  własna  nie  przekracza:
          a)  w  przypadku  przewozu  rzeczy  550kg,
          b)  w  przypadku  przewozu  osób  400kg.

CZTEROKOŁOWIEC  LEKKI
to czterokołowiec,  którego  masa  własna  nie  przekracza  350kg  i  konstrukcja  ogranicza  prędkość  jazdy  do  45 km/h.


MOTOCYKL
pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy;
pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół


MOTOROWER
pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km /h;
pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

ROWER
pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem.


WÓZEK ROWEROWY
pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;


WÓZEK INWALIDZKI
pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się osoby niepełnosprawnej, napędzany siłą mięśni lub za pomocą silnika, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do prędkości pieszego.

ZESPÓŁ POJAZDÓW
pojazdy złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość; nie dotyczy to pojazdów złączonych w celu holowania.


KOLEJKA TURYSTYCZNA
zespół pojazdów składający się z ciągnika rolniczego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, albo pojazdu wolnobieżnego oraz przyczepy (przyczep) dostosowanej do przewozu osób, wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności w zakresie świadczenia usług turystycznych.


PRZYCZEPA
pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem.

PRZYCZEPA LEKKA
przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg.

NACZEPA
przyczepę, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i obciąża ten pojazd.

MASA WŁASNA
masa pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego.

DOPUSZCZALNA MASA CAŁKOWITA
największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.

RZECZYWISTA MASA CAŁKOWITA
masę pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób.

DOPUSZCZALNA ŁADOWNOŚĆ
największą masę ładunku i osób, jaką może przewozić pojazd, która stanowi różnicę dopuszczalnej masy całkowitej i masy własnej pojazdu.

NACISK OSI
sumę nacisków, jaką na drogę wywierają koła znajdujące się na jednej osi.


VIN 
numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta

URZĄDZENIE REJESTRUJĄCE 
stacjonarne, przenośne albo zainstalowane w pojeździe albo na statku powietrznym urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą technik utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz